Zwolnienia dla dywidend na nowych warunkach od 2016 r.

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Obok zmian w zakresie cen transferowych (o których pisaliśmy w poście: Projekt ustawy zmieniającej przepisy o cenach transferowych skierowany do Sejmu), planowane jest również wprowadzenie dodatkowych warunków stosowania zwolnienia dla dywidend.

Projekt zakłada, że zastosowanie zwolnienia dla dywidendy z podatku u źródła będzie dodatkowo obwarowane oświadczeniem beneficjenta dywidendy, że dywidenda ta nie jest wynikiem czynności, której głównym celem było uzyskanie zwolnienia z dochodu lub czynności niemającej rzeczywistego charakteru.

Wprowadzenie dodatkowego warunku stosowania zwolnienia dla dywidend ma zapobiegać unikaniu lub uchylaniu się od opodatkowania przez podatników w przypadkach stosowania fikcyjnych uzgodnień, które nie odzwierciedlają rzeczywistości gospodarczej.

Nowe rozwiązania zapewniają dostosowanie krajowych przepisów do trzech dyrektyw, których termin wdrożenia upływa z końcem 2015 r.

Zgodnie z projektem przepisy mają wejść w życie 31 grudnia 2015 r. i będą miały zastosowanie do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2016 r.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.

Podziel się

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *