Zestawy z problemem VAT „w zestawie”

Ministerstwo Finansów opublikowało w piątek kolejne ostrzeżenie dla podatników. Tym razem jednak po raz pierwszy ostrzeżenie dotyczy rozliczeń VAT, a dodatkowo Ministerstwo wprost powołuje się na klauzulę przeciwko nadużyciu VAT. Pod lupę MF trafili podatnicy oferujący produkty w zestawach.

Jakiś czas temu pisałem o VAT-owskim rachunku sumienia przedsiębiorcy – wiele struktur lub transakcji może bowiem być postrzeganych przez fiskusa jako próba nadużycia VAT. W szczególności jeśli oferujemy produkty/usługi z różnymi stawkami VAT lub zwolnieniem z VAT, albo jako podatnik lub grupa firm nie mamy pełnego prawa do odliczenia VAT. Jak widać początkowe skupienie fiskusa na ostrzeżeniach dotyczących podatków dochodowych obecnie zmienia się na weryfikację rozliczeń VAT, gdzie ryzyko kwotowe zakwestionowania rozliczeń jest też znacznie większe. Co zatem nie spodobało się Ministerstwu Finansów?

Chodzi o sprzedaż produktów w zestawach, w sytuacji gdy oferowany zestaw produktów obejmuje towary o różnych stawkach VAT, a jednocześnie w takim zestawie podatnik zaniża wartość towaru opodatkowanego najwyższą stawką VAT oraz podnosi wartość produktu opodatkowanego najniższą stawką VAT. Ministerstwo ostrzega, że w takim przypadku może dojść do nieuprawnionego manipulowania podstawą opodatkowania VAT (oczywiście po uwzględnieniu wszystkich okoliczności sprawy i kontekstu biznesowego), co spotka się z zakwestionowaniem przez organy podatkowe. Co się wówczas stanie? Ministerstwo wprost wskazuje na klauzulę przeciwko nadużyciu prawa VAT (art. 5 ust. 4 ustawy o VAT), co oznacza że skutki VAT sprzedaży zestawu z zaniżoną podstawą opodatkowania będą ustalane z pominięciem działań uznanych za nadużycie – w skrócie: podatnik zapłaci VAT od podstawy opodatkowania ustalonej przez organ podatkowy.

Co ciekawe, MF wskazuje również, że sposób wyceny zapasów i materiałów oraz ich ujmowania w koszcie wytworzenia produktów podlega ocenie przez audytora w toku badania sprawozdania finansowego. Stwierdzenie manipulowania cenami towarów sprzedawanych w zestawie może prowadzić do uznania, że badany podmiot osiągnął nienależne korzyści podatkowe.

Co należałoby zrobić? Po pierwsze zweryfikujmy naszą ofertę produktową. Jeśli oferujemy zestawy towarów o różnych stawkach VAT a np. dodatkowo towary takie sprzedawane oddzielnie mają inne ceny niż oferowane w zestawie, to należy mocno pochylić się nad analizą i przygotowaniem uzasadnienia biznesowego takiej działalności. Analiza ekonomiczna i merytoryczna VAT da nam odpowiedź, czy jest się czego obawiać i jakie dalsze działania podjąć.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *