Sejm przyjął ustawę ratyfikującą konwencję MLI

29 września 2017 r. Sejm przyjął ustawę ratyfikującą konwencję Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties (MLI, Konwencja), o której skutkach wielokrotnie pisaliśmy na naszym blogu.

Celem MLI jest wprowadzenie mechanizmu umożliwiającego zmianę 78 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) zawartych przez Polskę bez konieczności ich renegocjacji w ramach dwustronnych działań. Konwencja wprowadza przy tym wiele gwarancji, które mają zabezpieczyć przepisy UPO przed wykorzystywaniem do unikania opodatkowania.

Przypomnijmy, że Konwencja została sporządzona 24 listopada 2016 r., a jej oficjalne podpisanie miało miejsce 7 czerwca 2017 r. Ratyfikacja MLI przez Sejm jest kolejnym etapem niezbędnym do wejścia jej postanowień w życie. Zanim Konwencja zostanie jednak ratyfikowana, musi jeszcze zostać przyjęta przez Senat oraz podpisana przez prezydenta.

W celu dwustronnej zmiany danej UPO, Konwencja powinna zostać ratyfikowana również przez drugie państwo będące stroną konkretnej UPO zawartej przez Polskę. Szerzej o procedurze wejścia w życie MLI pisaliśmy we wpisie MLC: czyli u progu zmian w UPO.

Więcej informacji na temat procesu legislacyjnego można znaleźć na stronie sejmowej pod drukiem nr 1776.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.

Podziel się

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *