Praca sezonowa za granicą – 5 przykazań wyjeżdżającego

5 zasad, którymi musisz się kierować wyjeżdżając do pracy za granicę

Zaradność, otwartość, przebojowość – to cechy, które możesz nabyć, dzięki pracy sezonowej za granicą. Zdecyduj się na to kapitalne doświadczenie życiowe, a skutecznie podszkolisz swój język obcy, przeżyjesz niezapomnianą przygodę, poznasz nowych ludzi, sprawdzisz swoją wytrzymałość, no i oczywiście – podreperujesz budżet. Kuszące w tej perspektywie jest to, że wiek i kwalifikacje nie grają tu żadnej roli: dosłownie każdy może wyjechać i pracować za granicą. Sprawdź, co zrobić, aby wyjazd do pracy za granicę był dla Ciebie najbardziej satysfakcjonujący. Jeśli interesują Cię studia za granicą przeczytaj poradnik dla wyjeżdżających na studnia za granicę.

Jak wynika z najnowszego raportu WorkService, tylko w 2015 roku emigranci przywieźli do Polski około 3,7 mld zł. Wśród wyjeżdżających nie ma reguły: wyjeżdżają zarówno nieaktywni zawodowo, jak i Ci którzy pracują. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, jeśli na tzw. saksy wybierasz się po raz pierwszy, dowiedz się o czym warto pamiętać przed wyjazdem.

#Zarabiaj tak, jak lubisz

W trakcie letnich miesięcy Polacy za granicą najczęściej pracują w sadownictwie, rolnictwie, gastronomii, hotelarstwie, na budowie, przy taśmach produkcyjnych, a także w charakterze kierowcy lub opiekunki dzieci i osób starszych. Pamiętaj jednak – jeśli ani jedno z tych zajęć nie wzbudza w Tobie pozytywnych odczuć, nie musisz być na nie skazany. Praca sezonowa to naprawdę ogrom możliwości! Na przykład: wakacje to przede wszystkim czas wzmożonej rekrutacji osób do branży eventowej. Jeśli sprawnie posługujesz się językiem kraju do którego wyjeżdżasz, możesz łatwo znaleźć pracę przy organizacji imprez integracyjnych, festiwalów muzycznych, filmowych, naukowych, akcji promocyjnych, a nawet jako statysta w filmie. Nie przejmuj się jeśli nie masz doświadczenia w tym zakresie – zazwyczaj nie jest ono konieczne!

#Pieniądz i satysfakcja

Satysfakcjonujący wyjazd to z pewnością taki, który da Ci dużo finansowych korzyści. Istnieją trzy kraje, które Polacy najchętniej wybierają na wakacyjny zarobek: Niemcy, Holandia oraz Francja. Warto wybrać jeden z nich, ponieważ oznacza to, że właśnie w nich w najkrótszym czasie zarobisz najwięcej:
– we Francji minimalne miesięczne wynagrodzenie miesięczne wynosi ok. 1 140 euro/m-c, przy założeniu że praca trwa 35 godzin tygodniowo. Po miesiącu pracy możesz przywieźć do Polski aż 5 014 zł.
– w Holandii minimalne wynagrodzenie obowiązuje dopiero po ukończeniu 23 lat i wynosi ok. 1200 euro na m-c, przy założeniu, że praca trwa 40 godzin tygodniowo. Po miesiącu pracy możesz przywieźć do Polski aż 5 278 zł .
– w Niemczech minimalne miesięczne wynagrodzenie wynosi ok. 1400 euro. Po miesiącu pracy możesz przywieźć do Polski aż 5 981,55 zł .
#Sprawdzaj wiarygodność
Decydując się na pracę sezonową, możesz skorzystać z usług agencji zatrudnienia, która wskaże Ci pracodawcę oraz dopełni wszelkich formalności. Warto jednak sprawdzić wcześniej, czy agencja z której korzystasz posiada certyfikat świadczący o jej wiarygodności. Wpisz w tym celu nazwę wybranej przez siebie agencji na tej stronie:
http://stor.praca.gov.pl/portal/#/stronaGlowna.

infografika - praca za grania

#Połącz przyjemne z pożytecznym!

Przed samym powrotem do Polski zaplanuj sobie kilka dni bez pracy i przeznacz je wyłącznie na zwiedzanie miasta w którym pracowałeś! Sięgnij po możliwości jakie ono daje – taka okazja może się już nigdy nie powtórzyć. Jeśli to zrobisz zyskujesz podwójnie, po pierwsze: już nie musisz inwestować pieniędzy w podróż, a po drugie: zobaczysz dany kraj zupełnie innym okiem, niż zwyczajny turysta. Będąc już nieco zaklimatyzowanym w danym miejscu, z pewnością odczujesz, że do cna wykorzystałeś swój wakacyjny, zarobkowy wyjazd.

#Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wiele osób zarobione za granicą wynagrodzenie w euro wymienia na złotówki bezpośrednio na lotnisku lub dworcu autobusowym. Jednak taki sposób wymiany niesie za sobą ryzyko, a dokładnie niebezpieczeństwo tego, że czujny złodziej w jednej chwili pozbawi taką osobę całej pensji. I dlatego, nie tylko ze względu na bardziej korzystny kurs wymiany, ale także ze względów bezpieczeństwa warto transakcji walutowej dokonać online, w kantorze internetowym.

PS Dajcie znać czy wybieracie się do pracy sezonowej za granicą? Jeśli tak, to co Was bardziej przekonało do tego rozwiązania: pieniądze czy chęć sprawdzenia siebie?

BONUS
Ten adres może Ci się przydać: www.eures.europa.eu – Europejski Portal Mobilności Zawodowej, publikowane są tu oferty pracy publicznych służb zatrudnienia z krajów Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii.

One Comment

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *