Nobel z Ekonomii 2012

Ekonomiczny Nobel 2012 trafił do dwóch amerykańskich naukowców: Lloyda S. Shapley’a i Alvina E. Roth’a, którzy opracowali teoretycznie i stosowali w praktyce rozwiązanie problemu – jak dopasować do siebie w sposób możliwie najlepszy różne czynniki.Nagrodę przyznano za „teorię stabilnej alokacji i praktykę projektowania rynków” – wyjaśnił Komitet Noblowski. Pracujący na Harvardzie Roth oraz na Uniwersytecie Kalifornijskim Shapley opracowali metodę, która w najbardziej efektywny sposób dopasowuje np. studentów do szkół, a dawców organów do potrzebujących. W dodatku – podkreślono w uzasadnieniu – nagrodzeni przeszli przez cały proces naukowy, od sformułowania teorii, przez badania empiryczne, po praktyczne zaprojektowanie instytucji, działających na danym rynku.

Alvin E. Roth urodził się w 1951 roku. Jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie Harvarda, zajmuje się eksperymentalną teorią gier, projektowaniem rynku oraz szeroko pojętą ekonomią eksperymentalną.

 

 

 

 

 

 

Urodzony 1923 roku Lloyd S. Shapley jest profesorem ekonomii i matematyki, zajmuje się także teorią gier. Pracował m.in. na Uniwersytecie Kalifornijskim.
W latach 50. i 60. Shapley ze współpracownikami opracował algorytm, który dopasowuje w efektywny sposób uczestników rynku.

 

 

 

 

 

Opisana przez Shapleya metoda zakłada działanie według określonego wzoru – nazwanego „odroczoną akceptacją” – w procesie dopasowywania ofert i preferencji obu stron – kobiet i mężczyzn. Shapley ze współpracownikami matematycznie dowiódł, że opracowana metoda – tzw. algorytm Gale’a-Shapleya – prowadzi do rozwiązania najbardziej stabilnego, czyli takiego w którym związki nie rozpadają się, bo potrzeby i oczekiwania ich uczestników są maksymalnie dobrze dopasowane. Drugi z laureatów, Alvin Roth badając problem rynku nowych lekarzy w Stanach Zjednoczonych zauważył, że wprowadzony w latach 50. algorytm może efektywnie dopasowywać oczekiwania i preferencje wchodzących na rynek pracy lekarzy z oczekiwaniami szpitali.
Członkowie Komitetu Noblowskiego uznali, że dzięki pracom laureatów udało się opracować metodę umożliwiającą maksymalne dopasowanie do siebie aktorów funkcjonujących na różnych rynkach (np. medycznym, edukacyjnym), z których jeden ma określone oczekiwania i preferencje, a drugi określone potrzeby.

http://www.nobelprize.org/

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *