KE przedstawiła „pakiet transparentności” jako sposób na walkę z unikaniem CIT

W środę Komisja Europejska przedstawiła pakiet środków, których celem jest eliminacja negatywnego zjawiska jakim jest unikanie podatku dochodowego od osób prawnych w Unii Europejskiej.

Kluczowym elementem pakietu jest propozycja wdrożenia obowiązku automatycznej wymiany informacji, w szczególności informowania innych państw członkowskich o istotnych decyzjach podatkowych dotyczących międzynarodowych korporacji. Komisja Europejska ma nadzieję, iż zaproponowany pakiet pomoże uporać się z wyciekiem miliardów euro rocznie z krajów Unii Europejskiej z powodu wydawania na rzecz międzynarodowych korporacji preferencyjnych decyzji podatkowych przez poszczególne państwa członkowskie.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej wierzą, że dzięki przedstawionej propozycji władze podatkowe poszczególnych krajów będą skuteczniej wykrywać luki prawne. Pierre Moscovici, Komisarz odpowiedzialny za sprawy podatkowe zwrócił uwagę, iż należy przywrócić powiązanie faktycznego źródła przychodu z miejscem jego opodatkowania. Jego zdaniem, aby to osiągnąć, państwa członkowskie muszą się otworzyć na wzajemną współpracę.

Pakiet zostanie przekazany do konsultacji Parlamentu Europejskiego oraz Rady UE.

Podziel się

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *