Jak kupować na AliExpress? Zakupy z Chin

Jak kupować na AliExpress - poradnik kantoronline.pl

Uważasz, że markowe produkty powinny kosztować kilka razy mniej? Że ich jakość pogarsza się z każdym sezonem, a cena rośnie? Sprawdź, dlaczego coraz więcej osób kupuje prosto z Chin, a zamiast o chińskiej tandecie, mówi o azjatyckiej solidności. W tym artykule pokażemy Ci, jak kupować na AliExpress, aby cena była niska, a jakość produktu świetna.

Co to jest AliExpress i jak działa?

Żeby uświadomić sobie gigantyczne rozmiary sklepu AliExpress, warto znać statystykę: ta platforma zarabia trzy razy więcej niż Amazon i eBay razem wzięte. Codziennie miliony osób z całego świata kupują tu produkty prosto od chińskich producentów. Na czym polega ten fenomen? Powodów jest wiele, ale jeden jest najważniejszy. W AliExpress ceny są hurtowe, ale klient nie musi kupować dużej ilości produktów. Zamówić może tylko jedną sztukę.

W Polsce – wysokie marże i niska jakość

Markowe produkty osiągają coraz wyższe ceny, a ich jakość się obniża. Coraz więcej konsumentów jest świadomych, że poszczególne produkty, mimo logo marki, powinny kosztować mniej. W AliExpress można kupić produkty, których cena jest niższa, a jakość bardzo dobra. Bardzo często się także zdarza, że te same produkty, które kupujemy na Allegro, w rzeczywistości pochodzą z AliExpress, przy czym są kilka razy droższe. Poniżej zamieściliśmy przykład takiej aukcji – smart case dla iphone7.

AliExpress - screenshot

Allegro - screenshot

Zakupy z Chin online – jakie ryzyko?

Jednak kupowanie na AliExpress nie jest zupełnie pozbawione ryzyka, choć platforma stara się je ograniczyć. Ale nie każdy sprzedawca jest uczciwy, a produkty nie są objęte gwarancją. Może się zdarzyć, że pomimo opłacenia zamówienia, produkt nie dotrze do nas w ogóle, albo dotrze, ale coś zupełnie innego. W takich sytuacjach konsument nie jest jednak zostawiony samemu sobie. Producent otrzymuje pieniądze za towar dopiero wtedy, gdy wyślemy potwierdzenie, że przedmiot do nas dotarł i spełnia oczekiwania. W przeciwnym wypadku klient może „otworzyć spór” [Open Dispute] i zażądać zwrotu pieniędzy na podstawie dowodu – zdjęcia uszkodzonego produktu lub niedziałającego numeru przesyłki. To jeden z wielu sposobów na zabezpieczanie klientów na platformie AliExpress, która prowadzi politykę większego respektowania praw kupujących, niż sprzedających. Chińscy sprzedawcy są zmuszeni dbać o klientów, zwłaszcza że negatywne komentarze pod aukcją powodują spadek sprzedaży.

Za duży wybór (ale jest na to sposób)

Na AliExpress można kupić wszystko. Pojedynczy guzik. Dozownik do mydła. Zegarek na wstążce. Wiertarkę. Kanapę. Dosłownie wszystko i to wszystko jest jeszcze kilkukrotnie zdublowane, ponieważ różni sprzedawcy oferują te same produkty. W tak gigantycznym sklepie internetowym, największy problem sprawia znalezienie najlepszej aukcji. Stąd tak istotna jest kwestia filtrowania produktów oraz chowania do „schowka” (kliknij podczas zamawiania: Cart), dzięki czemu zawsze możemy powrócić do zapamiętanej aukcji. Filtrowanie produktów jest na szczęście dość precyzyjne. Można sortować produkty według ceny – co pomaga przy odnalezieniu najtańszej oferty. Pamiętajmy jednak, że diametralnie niska cena powinna być dla nas sygnałem ostrzegawczym (produkt prawdopodobnie jest zatrważającej jakości, a zdjęcie spreparowane).

Jak zamawiać na ALiExpress?

Na AliExpress masz do wyboru dwie ścieżki zakupów. Możesz kupować przez sklep www.aliexpress.com lub przez aplikację, którą bezpłatnie pobierzesz na telefon. Ale bez względu na to czy chcesz kupować przez aplikację, czy przez witrynę internetową, najpierw trzeba się zarejestrować. Po rejestracji i autoryzacji konta, należy wpisać prawdziwe dane adresowe, a następnie przystąpić do najważniejszego: wyszukiwania interesującego nas produktu. Czeka na nas 13 głównych kategorii z których każda ma po kilka bądź kilkanaście podstron.

AliExpress - strona główna

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów?

Żeby wyeliminować ryzyko związane z zakupami prosto z Chin, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów dotyczących chińskiego sprzedawcy. Po pierwsze należy kupować wyłącznie od sprzedawców, którzy: 1) mają odznakę „najwyżej ocenianych sprzedawców” 2) sprzedają produkty na AliExpress już od dawna (im dawniej, tym lepiej) 3) mają pozytywne opinie 4) mają dużą ilość zamówień 5) ich klienci ocenili, że jakość produktu jest bardzo dobra. Pamiętaj także, że jeśli kupujesz oryginalny produkt szukaj tylko takich aukcji, które są oznaczone tagiem „gwarantowana oryginalność”. Wtedy w przypadku, gdyby w przesyłce był podrobiony towar, można ubiegać się o całkowity zwrot kosztów.

Jak najtaniej płacić na AliExpress?

Jeżeli dokonujemy częstych zakupów na AliExpress, najtańszym sposobem zapłaty za produkty jest założenie darmowego konta walutowego w banku (sprawdź gdzie najlepiej założyć konto walutowe), wymiana złotych na dolary (USD/PLN) po korzystnym kursie w kantorze internetowym, a następnie skorzystanie z szybkich płatności Przelewy24.pl. Płatność kartą kredytową zawsze jest droższa, z powodu niekorzystnego kursu waluty. Nie opłaca się także korzystać z płatności przelewem, ponieważ są bardzo drogie – niezależnie od tego jakiej wartości jest przesyłka. Natomiast jeśli nie planujemy kupować zbyt często na AliExpress, wtedy lepiej skorzystać z płatności po prostu za pomocą pośrednika – Przelewy24.pl. Pośrednik sam przewalutuje kwotę, niestety po kursie, wyższym nawet o kilkadziesiąt groszy na jednym dolarze, niż w kantorze internetowym. Podczas jednorazowych mikrozakupów wydatek ten nie będzie jednak mocno odczuwalny.

Opłaty celne – jak ich uniknąć?

Aby uniknąć opłaty celnej (cła) ważne jest jedno – wartość kupowanego towaru nie powinna przekraczać 150 euro. Z kolei na przesyłkę, której wartość jest wyższa niż 22 euro może zostać naliczony podatek 23% VAT. Ale jeśli sprzedający oznaczy paczkę jako GIFTS, kwota wolna od podatku zwiększy się do 45 euro – warto o tym przypomnieć chińskiemu sprzedawcy po zamówieniu produktu.

Czy korzystać z darmowej wysyłki?

Niektórzy sprzedający, dzięki dopłatom z chińskiego rządu, oferują darmową wysyłkę, także do Polski. Bezpłatna przesyłka trwa jednak zwykle dłużej – od 30 do 52 dni – a do tego dochodzi ryzyko uszkodzenia produktu. Dlatego, o ile przesyłka bezpłatna jest świetnym rozwiązaniem dla niedrogich przedmiotów, o tyle przy droższych zakupach warto wybrać solidną firmę kurierską.

Jak obniżyć koszty zakupów na AliExpress?

Darmowa wysyłka, kupno waluty po dobrym kursie, to nie wszystkie sposoby na tańsze zakupy w AliExpress. Warto pamiętać o cyklicznych promocjach w których uczestniczy ten serwis np. Black Friday, który w 2017 roku odbędzie się 24 listopada. Wtedy każdy chiński sprzedawca oferuje klientom zniżki na swoje produkty. Sposobem na obniżenie kosztów są także kupony rabatowe, które działają w aplikacji AliExpress. AliExpress oferuje codziennie ponad dwa tysiące kuponów. Jeśli pula kuponów się wyczerpie, warto poczekać z transakcją do dnia następnego i spróbować go zdobyć.

100% pewności zakupu

Dobrze jest także zapisać się do grupy na Facebooku zrzeszających osoby, które regularnie zamawiają na AliExpress. Znajdziesz w nich obszerne recenzje produktów wraz z linkami do aukcji. W tym wypadku warto zasugerować się opinią innych, bardziej doświadczonych w kupowaniu na AliExpress osób. Na forach internetowych zrzeszających wielbicieli sklepu AliExpress, z pewnością zaskoczy Cię fakt, że dość często posługują się wyrażeniem „kupiłem towar od majfrienda”. A majfrend w tym kontekście to po prostu określenie używane w stosunku do chińskiego sprzedawcy. Skąd się wzięło? To proste. Chińczycy każdego maila do klienta rozpoczynają słowami „My friend…”.

Podsumowując

Dolar obecnie znajduje się w trendzie spadkowym, natomiast złoty jest najmocniejszą walutą w regionie. Stąd zakupy na ALiExpress są dla Polaków jeszcze bardziej opłacalne. Warto skorzystać i przeciwstawić się nieprzystającemu stosunkowi ceny do jakości markowych produktów. Podobnie jak na Allegro lub innych polskich sklepach internetowych należy jednak zachować ostrożność. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu przewodnikowi i kilku prostym krokom, zminimalizujecie ryzyko do zera.

Życzymy udanych zakupów 🙂

Bonus:

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *